Instalacja LPG do samochodu. Czy zawsze warto ją montować?

Instalacja gazowa, to sprawdzony sposób oszczędzenia na kosztach eksploatacji każdego samochodu, który jest zasilany silnikiem benzynowym. Ta prawda znana jest jeszcze od lat dziewięćdziesiątych, kiedy to na drogach pojawiły się pierwsze duże Fiaty i Polonezy z instalacjami gazowymi, a serwisy montujące takie instalacje, stawały się coraz bardziej popularne. W tamtych latach instalacja gazowa zapewniała bardzo duże oszczędności, a jej zakup i montaż zwracał się często już po paru miesiącach. Obecnie sytuacja jest nieco inna. Teoretycznie montaż instalacji gazowej jest super pomysłem, jednak nie w każdym przypadku jest to droga do oszczędzania na kosztach eksploatacji samochodu, a jeśli tak, to jest to droga niezwykle daleka.

Obecne ceny gazu, w porównaniu z cenami benzyny są niższe, jednak różnica w chanach nie jest tak duża jak kiedyś. To pierwszy minus dzisiejszych czasów. Obecnie po założeniu instalacji gazowej, na każdym kilometrze drogi, pokonanym na gazie oszczędzamy mniej niż kiedyś. Same instalacje gazowe, ich montaż i serwisowanie to koszty, które są wysokie. Pytanie, które pojawia się natychmiast brzmi – czy w każdej sytuacji instalacja gazowa jest oszczędnością?

Teoretycznie w każdym przypadku dzięki montażu instalacji gazowej można zaoszczędzić na kosztach jazdy, jednak za instalację gazową najpierw trzeba zapłacić. To wydatek, co najmniej kilku tysięcy złotych, dlatego przy niskich rocznych przebiegach pojazdu, nad montażem instalacji gazowej trzeba się bardzo zastanowić. Sam koszt zakupu i montażu instalacji zwróci się dopiero po kilku latach eksploatacji pojazdu. W takiej sytuacji nie mamy pewności, czy nasz samochód nadal będzie jeździć, nadal będziemy go posiadać. Prawie każdy co kilka lat chce zmieniać pojazd na inny – w tym przypadku oznacza to sprzedaż pojazdu z instalacją gazową, której koszt zakupu jeszcze się nie zwrócił. To oczywista strata.

Jeśli pokonujemy samochodem dużo kilometrów, sytuacja jest inna – tu zawsze opłaca się założyć instalację gazową i z niej korzystać.

Podsumowując

Nie warto ulegać modzie i bez względu na koszty, decydować się na montaż LPG w naszym aucie. Są sytuacje, w których ma to sens, nie jest to jednak generalna zasada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *