Opony używane. Czy warto je kupować?

Każdy wie, że w samochodzie trzeba stosować opony o określonym rozmiarze i właściwym indeksie prędkości. Każdy ma świadomość, że bieżnik opony powinien mieć odpowiednią głębokość, a sama opona nie powinna być zniszczona, nie powinna posiadać widocznych uszkodzeń. Te cechy posiada każda nowa opona. Ceny tych opon nie zawsze jednak są niskie, wiele osób, więc szuka oszczędności i rozważa zakup opon używanych. Czy to dobry wybór?

Plusy i minusy opon używanych.

Plusem opon używanych jest oczywiście cena. Komplet opon używanych jest o wiele tańszy od podobnego kompletu opon nowych. Czy jednak warto je kupować? Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego skąd pochodzą opony i w jakim są stanie. W wielu firmach wulkanizacyjnych, można kupić opony używane o dobrym bieżniku, jednak nie powinno to być jedynym kryterium wyboru takich opon. Warto pamiętać, że duże znaczenie ma również wiek opony. Dane na ten temat znajdują się na bocznej części opony i są bardzo łatwe do znalezienia.

Stare opony to ryzykowny wybór.

Wśród opon używanych znajdziemy szereg opon sprzed lat. Pozornie w stanie idealnym, z dobrym bieżnikiem. Trzeba jednak wiedzieć, że wiek opony ma bardzo duży wpływ na jej stan ogólny. Guma po latach staje się twardsza, opona, która pozornie wygląda dobrze, nie musi być na tyle przyczepna, na ile jest przyczepna opona młodsza lub nowa. Jeśli więc szukamy opon używanych, wszystkie, których wiek przekracza trzy do pięciu lat, powinniśmy z góry wykluczyć. Zakup takich opon to niemałe ryzyko. Stara guma to nie jedyna wada takich opon. Po latach użytkowania, mogły w oponach powstać mikrouszkodzenia. Każdy kierowca, który przeżył pęknięcie opony w trakcie jazdy wie, jakie to ryzyko. Opona, w której istnieją mikrouszkodzenia, to opona, która może pękać w trakcie jazdy. Warto mieć tego świadomość.

Opony używane warte uwagi.

Jeśli szukamy opon używanych, interesujmy się tylko kilkuletnimi, w idealnym stanie. Takie opony mogą być dobrym wyborem. Jeśli jednak są niewiele tańsze od opon nowych, warto przemyśleć swój wybór i zastanowić się, czy zakup nowych opon nie jest lepszym pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *