Samochód z drukarki 3D

Technologia idzie do przodu w takim tempie, że coś co jeszcze do niedawna było niewyobrażalne, powoli staje się normą. Dział wytwarzania narzędzi Audi wydrukował na drukarce 3D model historycznego samochodu sportowego Auto Union Typ C.

Świat techniki tak poszedł do przodu, że drukarka 3D jest w stanie wydrukować coraz większe i coraz bardziej skomplikowane elementy. A przykładem może być właśnie model „srebrnej strzały”, który został wykonany w skali 1:2 a jego wszystkie metalowe elementy zostały wykonane przy pomocy drukarki 3D.

Brzmi to skomplikowanie i bez wątpienia takim jest – to laser, metodą selektywnego stopu, wytapiał warstwami metalowy pył o ziarnistości od 15 do 40 tysięcznych milimetra. Mówimy o połowie grubości ludzkiego włosa. Dzięki temu możliwa jest produkcja części o skomplikowanej geometrii. Części te nie mogą być wytworzone tradycyjnymi metodami albo ich wytworzenie pociągnęłoby za sobą ogromne trudności i koszty. Dział narzędziowy Audi już teraz używa drukarki 3D do produkcji części z aluminium i ze stali. Metodą tą wydrukować można obiekty o dowolnych kształtach, w rozmiarach od 240 milimetrów długości krawędzi do 200 milimetrów wysokości. Drukowane komponenty mają większą gęstość materiałową niż części produkowane w procesie odlewania lub kształtowania na gorąco. Który kolejny koncern dostrzeże takie możliwości? Bo bez wątpienia jest to pieśń przyszłości motoryzacji. I to już niezbyt dalekiej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *