Silniki typu Bokser

Silniki o przeciwległych cylindrach

Sercem naszego auta jest silnik i o ile większość z nas wie na jakiej zasadzie on działa, to nie zdajemy sobie sprawy z wszystkich istniejących na rynku samochodowym rodzajów silników. Przeciętny motor samochodowy ma tłoki skierowane w górę, bądź pod pewnym kontem opuszczone w obie strony, co gwarantuje równomierne zużywanie się materiału a tym samym rzadsza konieczność naprawy silnika. Jednym z bardziej nietypowych rozwiązań w silnikach samochodowych jest konstrukcja silnika typu bokser. Taka nazwa motoru oznacza że zamiast pod kątem prostym do podłoża, albo tłokami ogólnie skierowanymi w górę, praca tłoków odbywa się równolegle do podłoża. Motor posiadający taki układ tłoków generuje znacznie mniej wibracji i jest niższy od klasycznych silników spalinowych.

Podział silników typu boxer

Silniki typu boxer są podzielone na silniki współbieżne, czyli w tym wypadku każdy z tłoków ma osobą komorę spalania, albo silniki współbieżne oznaczające jedną komorę spalania oddzieloną od siebie. Oba rodzaje tego motoru dzięki znoszącym się siłom, które podczas pracy silnika oddziałują na siebie powodują znacznie mniej niepotrzebnych wibracji, jak i niższy spadek mocy w stosunku do klasycznych silników.

Wady i Zalety motorów typu boxer

Boxer to nic innego jak niższy spadek mocy, większa kultura pracy silnika, niższy silnik a tym samym niżej osadzony środek ciężkości w samochodzie, czyli większa przyczepność do drogi, mimo wszystko takie zestawienie nie zawsze jest dla nas jako dla użytkowników auta korzystne.

Boxery przez ustawienie swoich tłoków są narażone na nierównomierne zużycie cylindrów w trakcie użytkowania. Nierównomierne zużycie cylindrów bierze się z faktu że działająca na cylinder siła grawitacji bardziej przyciąga go do jednej ze ścian cylindra, szczególnie na początku pracy motoru. Taki silnik będzie idealny dla osób kochających komfortową i szybką jazdę samochodem, jednak nie jest to wół roboczy jakiego oczekuje się od auta do firmy, lub do pracy.

Źródło zdjęcia: subaru.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *